کریپتو کارنسی و رمز ارزها – توسعه یا فروپاشی ؟

تاریخچه کلی

در سال ۲۰۰۸ وب سایتی با نام بیت کوین با دامین Bitcoin.org ثبت شد . مدتی بعد مقاله ای در این وب سایت قرارداده شد که از مفاهیم (( بلاک چین )) و (( زنجیره بلوک )) پرده برداری شد . در سال ۲۰۰۹ اولین نسخه نرم افزار متن باز بیت کوین منتشر شد که کاملا منطبق بر وایت پیپر منتشر شده در وب سایت مذکور بود و به طور اجرایی ، بلاک چین راه اندازی شد . تا به اینجا وب سایت و نرم افزار بیت کوین ، مانند بسیاری از نرم افزار های بسیار کوچک و ناشناس ، از نگاه عموم مردم دور مانده بود . با گذشت زمان و فعالیت بیشتر کاربران آن ، روز به روز افراد بیشتری به بیت کوین و تکنولوژی بلاک چین علاقه مند میشدند . رفته رفته بیت کوین ها ارزش مند تر میشدند و افراد زیادی به فکر کاربرد های فراتر فناوری بلاک چین افتادند . نهایتا با توسعه این روند ، رمز ارزها و بلاک چین های مختلفی از جمله لایت کوین ، ریپل ، اتریوم ، ترون و … پدید آمدند و تا اینجا هر روز در حال توسعه و پیشرفت هستند .

کاربرد ها

امروزه رمز ارزهای بیرون آمده از دل فناوری بلاک چین و دفتر کل توزیع شده ، انقلابی نوظهور در فینتک و فناوری های مالی هستند . به برخی از مزیت های بیشمار این رمز ارزها اشاره می کنیم :
– سرعت در تراکنش
– امنیت کم نظیر
– خارج از کنترل حکومت ها ، بانک ها ، افراد و شرکت ها
– شفافیت و عدم امکان جعل یا دستکاری تراکنش
– کارمزد بسیار پایین در مقایسه با بانک ها

مهمترین کاربرد رمز ارزها همان کاربردی است که بانک ها و موسسات مالی برای ما دارند . یعنی (( نگهداری پول )) ، (( انتقال پول و پرداخت )) . اما چرا ؟ نکته قابل توجه که شاید تهدید بزرگی برای بانک ها محسوب میشود این است که رمز ارز ها را به راحتی ، در هر زمان از شبانه روز ، به هر شخصی در هر نقطه ای از جهان ، با کارمزدی بسیار کم و در عرض فقط چند دقیقه میتوان انتقال داد . به جرات میتوان گفت که هیچ بانکی در جهان و هیچ سرویس پرداختی وجود ندارد که همه ی این امکانات را یکجا داشته باشد . بزرگ ترین شرکت های بانکی و ارائه دهندگان خدمات پرداخت ( PSP ها ) مانند Visa و Master و PayPal هر چقدر هم که گسترده و توسعه یافته باشند باز هم به دلایل سیاسی ، قانونی و … در خیلی از کشور ها در دسترس نیستند به عنوان مثال ، در کشور ما ایران ، که هم اکنون تحت تحریم های آمریکا قراردارد ، هیچ فروشگاهی کارت های اعتباری Visa را نمی پذیرد یا حتی اکثر افراد Visa کارت و یا حساب PayPal ندارند . علاوه بر کشور ما ، کشور هایی نظیر کوبا ، لیبی و چند کشور دیگر نیز همین مشکل را دارند . حتی در کشور هایی که درگاه های پرداخت و پوز های Visa و Master و PayPal امکان فعالیت دارند ، پذیرنده ها از دغدغه ی بسیار مهمی رنج میبرند و آن هم (( قابل برگشت بودن تراکنش )) است . اگر شخصی از یک پذیرنده خریدی انجام دهد و آن شخص ، فرضا یک سارق باشد که کارت شخص دیگری را دزدیده است ، صاحب اصلی کارت به راحتی میتواند دستور Refund تراکنش را صادر کند . در این میان اگر پذیرنده احراز هویت دقیق انجام نداده باشد قطعا متضرر خواهد شد . اما رمز ارزها چنین مشکلی ندارند زیرا دقیقا مانند (( پول نقد )) عمل میکنند و هیچ برگشتی وجود ندارد .
امروزه با آگاهی بیشتر مردم جهان از کاربردهای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ، تراکنش هایی به ارزش معادل بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار در هر روز ، در حال انجام است . این یعنی مردم در تمام کشور ها در حال استفاده ی بیشتر از رمز ارزها هستند و افزایش اعتماد عمومی به این ارز های دیجیتال ، ممکن است کم کم نقش بانک ها و این نهاد های متمرکز را کمرنگ کند و باعث اقبال بیشتر مردم به سوی رمز ارز ها و سیستم های غیر متمرکز شود .

کرونا : اولین بحران بزرگ بیت کوین

بیت کوین دقیقا در بحبوحه ی بحران بزرگ مالی جهان یعنی سال ۲۰۰۸ بوجود آمد . شاید از نظر معمار فناوری انقلابی بلاک چین ، این نگاه وجود داشته که بیت کوین میتواند از بحران ها ایزوله باشد . البته با فراگیر شدن به کارگیری بیت کوین توسط مردم ، احتمالا این نگرش که بیت کوین میتواند از شر بحران های مالی در امان باشد درست نیست . برای مثال استخراج بیت کوین ، به انرژی و نیروی برق نیاز دارد . بخش عمده برق از سوخت های فسیلی تامین میشود ، پس قطعا قیمت نفت ، گاز و … مولفه ای تاثیر گذار بر استخراج است . پس در نتیجه بحران در بازار نفت ، ممکن است باعث بحران در بازار رمز ارزها نیز بشود .
هم اکنون بعد از بحران بزرگ سال ۲۰۰۸ ، جهان در حال تجربه ی بحران مالی بزرگ دیگری است . باید ببینیم که بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال میتوانند از این بحران جان سالم به در ببرند ؟
البته بیت کوین در حال حاضر در حال تجربه کردن ریزش های کم سابقه است و این یعنی بحران مالی جهانی ، روی بیت کوین نیز موثر بوده است . حتی تاثیری بسیار بزرگ که باعث افت قیمت بیش از ۴۰ درصدی آن شده است .

مشترک اعلان نکست‌پی شوید