پرداختیار رسمی شاپرک و بانک مرکزی

شرایط و ضوابط نکست پی الزامات ، قوانین و مقررات

استفاده از خدمات نکست پی به منزله پذیرش تمامی موارد مندرج در این صفحه است

محتوای این صفحه، ممکن است بر اساس دستورالعمل های جدید شاپرک یا بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران یا نهاد های قانونگذار یا حسب تصمیم نکست پی ، بروزرسانی شود . لذا بر اساس ماده دوم این موافقتنامه ، ضروری است همواره محتویات این صفحه توسط پذیرنده بررسی و مطالعه گردد .

تعاریف

۱. پذیرنده :
شخصیت حقیقی یا حقوقی که در وب سایت نکست پی ثبت نام کرده و اقدام به دریافت هرگونه خدمات نموده است از این پس " پذیرنده " خوانده میشود.

۲. پرداخت کننده :
هر شخصی که از طریق درگاه های بانکی وابسته به نکست پی اقدام به پرداخت آنلاین وجه به حساب پذیرنده می کند ، از این پس " پرداخت کننده" خوانده میشود.

۳. درگاه عامل :
هر کدام از 12 شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت الکترونیک که دارای مجوز PSP از بانک مرکزی و شرکت شبکه الکترونیک پرداخت کارت “شاپرک” هستند و طرف قرارداد با درگاه پرداخت نکست پی هستند و عملیات پردازش تراکنش را انجام می‌دهند ، از این پس “درگاه عامل” خوانده می‌شود ، به طور مثال شرکت پرداخت الکترونیک پارسیان ، شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد و شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش ، همگی “درگاه‌های عامل” نامیده می‌شوند.

۴. شاپرک :
نام اختصاری شرکت شبکه الکترونیک پرداخت کارت می‌باشد که به عنوان رگولاتور و ناظر و ارائه دهنده زیرساخت ها و الزامات از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، فعال است.

۵. درگاه پرداخت نکست پی :
تمامی بسترها و تجهیزات و خدماتی که در وب سایت NextPay.IR و NextPay.ORG فراهم شده است ، مجموعا به طور کلی در تمام این متن با نام “درگاه پرداخت نکست پی” خوانده می‌شود.

مواد و مفاد توافقنامه میان پذیرنده و نکست پی

۱. ثبت نام در درگاه پرداخت نکست پی و استفاده از خدمات ، به منزله این است که تمامی مفاد و موارد مطرح شده در این متن ، مورد پذیرش شخص “پذیرنده” است.

۲. درگاه پرداخت نکست پی هر زمان که صلاح بداند مختار و مجاز به اعمال تغییرات در بندها ، مواد و تمامی موارد مطرح شده در این متن است و همواره تمامی تغییرات ، مورد پذیرش پذیرنده است. البته درگاه پرداخت نکست پی تلاش می‌کند تا تغییرات را از طرق مختلف به آگاهی پذیرندگان برساند اما این برعهده‌ی پذیرنده است که همواره با بررسی این متن ، از تغییرات آگاه شود.

۳. موارد مذکور در این متن به منزله‌ی یک تعهدنامه‌ی الزام آور و یک قرارداد فی مابین “درگاه پرداخت نکست پی” و “پذیرنده” است.

۴. آثار حقوقی تمامی مواد و مفاد این قوانین برای پذیرنده مادام العمر است به این معنی که هرگاه مشکل حقوقی میان پذیرنده و درگاه پرداخت نکست پی یا میان پذیرنده و پرداخت کننده و یا مشکلی میان هر ۳ طرف پذیرنده ، درگاه پرداخت نکست پی و پرداخت کننده بوجود آید ، پذیرنده ملزم به پاسخگویی به نکست پی و همچنین به مراجع قانونی و قضایی کشور است.

۵. سلب مسئولیت : تمام فعالیت‌های پذیرنده با مسئولیت کامل شخص پذیرنده انجام می‌شود و درگاه پرداخت نکست پی مسئولیتی در قبال آثار سوء استفاده از امکانات و بستر موجود به وسیله‌ی پذیرنده ندارد. همچنین هرگونه خرید و فروشی که بین پذیرنده و پرداخت کننده صورت می‌گیرد ارتباطی به درگاه پرداخت نکست پی ندارد و درگاه پرداخت نکست پی صرفا بستر پرداخت الکترونیک را فراهم می‌کند و مسئولیتی در قبال معاملات و خرید و فروش بین پذیرنده و پرداخت کننده ندارد.

۶. فعالیت‌های ذیل این بند جزو فعالیت‌های ممنوعه هستند و پذیرنده حق استفاده از درگاه پرداخت نکست پی را برای اینگونه فعالیت ها ندارد. درصورتی که واحد نظارت نکست پی، متوجه شود که پذیرنده حداقل یکی از فعالیت های ممنوعه ی زیر را انجام میدهد ، میتواند حسب مورد، به جهت کسب تکلیف از مراجع قضایی ذیربط ، از 1 روز تا 180 روز نسبت به مسدود سازی موجودی صندوق پذیرنده نماید و در نهایت مطابق دستور مرجع قضایی عمل نماید

فهرست فعالیت های ممنوعه

فعالیت هایی که مطابق نظر شاپرک ممنوع است مانند و نه محدود به موارد زیر.
فعالیت‌هایی که در ذیل موضوع ماده ۲۱ قانون جرایم رایانه‌ای مصوب مجلس شورای اسلامی ایران یا در فهرست مصادیق محتوای مجرمانه در این ماده قرار دارند
فروش ابزارهایی که به هر نحو باعث نقض مقررات مربوط به فیلترینگ میشود ( مانند فروش VPN و پروکسی )
نفوذ و هک و نقض حریم خصوصی افراد
فروش و ارائه آثار سمعی و بصری غیر مجاز و بدون مجوز از وزارت ارشاد اسلامی
خرید و فروش اعضای بدن
فروش و ارائه آثار سمعی و بصری به گونه‌ای که ناقض حقوق مؤلفین و مصنفین باشد
خرید و فروش حیوانات کمیاب
خرید و فروش انواع سلاح گرم و سرد
خرید و فروش انواع آثار هنری یا نوشتاری که ناقض قوانین باشد
پورنوگرافی و تصاویر مستهجن
هرگونه فعالیت در زمینه دوستیابی یا ازدواج موقت
بازاریابی هرمی غیر مجاز و بدون مجوز از وزارت صنعت معدن و تجارت
قمار ، بخت آزمایی ، شرط بندی
فروش مدارک تحصیلی
جعل اسناد و مدارک
فروش دارو و موارد بهداشتی و مربوط به سلامت بدون مجوز رسمی از وزارت بهداشت
فروش مواد مخدر و روان گردان و مشروبات الکلی
فروش تجهیزات شنود و جاسوسی
تمامی کالاها یا خدماتی که به موجب قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران ممنوع است
مبادله ارز و سکه بدون مجوز رسمی از مراجع ذیربط
کالاها یا خدماتی که نیاز به مجوز خاص دارند یا دارای نظامات خاص هستند.
فعالیت هایی که منجر به تامین مالی تروریسم ، گروه های نظامی ، معاندین و مخالفین نظام جمهوری اسلامی ایران گردد
هرگونه فعالیتی که منجر به گردش گمراه کننده پول گردد ولو اینکه عامدانه با هدف پولشویی نباشد
هرگونه فعالیتی که اگر چه به خودی خود پولشویی محسوب نشود اما آنرا تسهیل کند
جذب سرمایه ، سود دهی یا راه اندازی صندوق های قرض الحسنه بدون مجوز کتبی از بانک مرکزی یا مراجع ذیربط

۷. توهین به پرسنل و مجموعه درگاه پرداخت نکست پی تخلف محسوب می‌گردد و مطابق نظر مدیریت درگاه پرداخت نکست پی برخورد می‌شود.

۸. درخصوص پیگیری مسائل و مشکلات حقوقی که نیاز به رسیدگی مراجع قضایی کشور دارند با توجه به محل فعالیت درگاه پرداخت نکست پی ، پذیرنده می‌پذیرد که تمامی دعاوی و رسیدگی‌ها در مراجع استان و شهر محل فعالیت درگاه پرداخت نکست پی پیگیری شود. پذیرنده به موجب این بند ، حق شکایت را در مراجع خارج از شهر کرج از خود سلب کرده است.

۹. در صورت وقوع هرگونه شکایتی که از سوی مراجع قانونی در ارتباط با پذیرنده اعلام شود ، پذیرنده می‌پذیرد که درگاه پرداخت نکست پی تمامی اطلاعات هویتی پذیرنده را حسب درخواست مراجع قضایی و قانونی ، تسلیم نماید. به موجب این بند درگاه پرداخت نکست پی می‌تواند تمامی موجودی پذیرنده را تا زمان حل و فصل و اتمام رسیدگی ضبط نماید و درصورت حکم رسمی مراجع قضایی ، موجودی را تسلیم مراجع نماید.

۱۰. خرید و فروش رمز ارز ها ، ارزهای دیجیتال و سایر ارزهای اینترنتی مانند ( و نه محدود به ) PayPal و WebMoney و Skrill و BitCoin و ... ، انجام عملیات تبادل ( صرافی ) ، کارسازی کارت‌های اعتباری قانونی ارزی و خرید از وب‌سایت های خارجی و در کل هرگونه پرداخت بین‌المللی “فقط و فقط” با رعایت موارد زیر مجاز است ، در غیر اینصورت مسئولیت کامل تراکنش انجام شده با پذیرنده است :

  • پذیرنده باید شخص پرداخت کننده را از طریق دریافت “آی.پی و اسکن مدارک هویتی مانند کارت ملی و شماره تلفن ثابت و شماره تلفن همراه و آدرس محل سکونت” احراز هویت کند و از صحت هویت وی مطمئن شود.
  • پذیرنده باید به جهت احتمال وجود تخلف پولشویی، سرقت و سایر تخلفات، حداقل 72 ساعت از انجام سفارش خریدار خودداری کند.
  • پذیرنده مسئولیت کامل هرگونه نقص در هویت پرداخت کننده را می‌پذیرد
  • پذیرنده باید در خصوص تراکنش‌های پرداخت کنندگان نظارت دقیق داشته باشد
  • سامانه‌های تبادلی پذیرنده باید از شفافیت کامل و عالی در خصوص معاملات ، هویت و تراکنش ها برخوردار باشد
  • پذیرنده متعهد است به هیچ وجه در زمینه های جذب سرمایه و سود دهی ، بدون دارا بودن مجوز های کتبی از بانک مرکزی یا سازمان بورس اوراق بهادار ، ورود نکند .

۱۱. مسئولیت هرگونه برداشت غیرمجاز از کارت‌های شتاب ، بر عهده پذیرنده است و پذیرنده باید همواره از مشروعیت ، وجاهت ، اصالت و هویت پرداخت کننده اطمینان حاصل کند.

۱۲. پذیرنده در صورت نقض هریک از بندهای موجود در این قوانین ، می‌پذیرد که درگاه پرداخت نکست پی برای برخورد با تخلف پذیرنده ، می‌تواند موجودی وی را ضبط کرده یا بر اساس نظر مدیریت ، درگاه پرداخت نکست پی می‌تواند پذیرنده را بر اساس تخلف صورت گرفته جریمه کند.

۱۳. نام و مشخصات هویتی پذیرنده عینا باید با نام و مشخصات صاحب حساب بانکی یکسان باشد ، پذیرنده به هیچ عنوان نمی‌تواند از حساب‌های بانکی سایرین برای تسویه حساب استفاده کند.

۱۴. تسویه حساب‌ها در روز هایی که تعطیل رسمی نباشند حداکثر ۲۴ ساعت بعد به حساب بانکی پذیرنده واریز میشود و در روزهایی که تعطیل رسمی باشند به اولین روز غیر تعطیل موکول میشود.

۱۵. پذیرنده می‌بایست اطلاعات تماس دقیق و کافی خود را برای ارتباط مشتریان خود و پرداخت کنندگان خود ، در سایت خود به طور واضح نمایش دهد در غیر اینصورت چنانچه پرداخت کننده ، اطلاعات تماس پذیرنده را از درگاه پرداخت نکست پی بخواهد ، درگاه پرداخت نکست پی مجاز به ارائه اطلاعات است.

۱۶. درگاه پرداخت نکست پی همواره بر فعالیت پذیرندگان به صورت تصادفی نظارت می‌کند ، بدیهی است در صورت مشاهده تخلف ، درگاه پرداخت نکست پی می‌تواند بدون اطلاع قبلی حساب کاربری پذیرنده را به حالت تعلیق درآورده و موجودی وی را ضبط نماید.

۱۷. پذیرنده موظف است قبلا برای تمامی کالاها یا خدماتی که ارائه می‌دهد ، مجوزهای قانونی لازم را از ادارات و سازمان ها یا وزارت خانه‌های ذیربط دریافت کرده باشد.

۱۸. پذیرنده موظف است اطلاعات هویتی پرداخت کنندگان را بررسی کند و پس از احراز هویت و اطمینان از صحت اطلاعات هویتی ، اجازه پرداخت را به آن‌ها بدهد.

۱۹. درگاه پرداخت نکست پی هر زمان که نیاز باشد ممکن است برای برخی تراکنش‌ها ، اطلاعات هویتی پرداخت کننده را از پذیرنده طلب کند و درصورتی که پذیرنده به هر دلیل از ارائه‌ی این اطلاعات امتناع ورزد یا به هر دلیل نتواند ارائه کند ، موظف است حسب مورد و مشکل پیش آمده ، خسارات وارده را جبران کند و در این صورت مسئولیت های تمامی تراکنش های پرداخت کنندگان بر عهده پذیرنده خواهد بود.

۲۰. هزینه کارمزد هر تراکنش در درگاه پرداخت نکست پی برای تراکنش های کمتر از 80.000 تومان یک درصد از کل مبلغ تراکنش است و برای تراکنش هایی با مبلغ بین 80.000 الی 50.000.000 تومان به طور ثابت 800 تومان است ، اما نکست پی مختار است در آینده بر اساس پلن های تجاری خود ، کارمزد هایی را برای تراکنش ها در نظر بگیرد که این هزینه با نظر و انتخاب پذیرنده می‌تواند از خود پذیرنده کسر شود یا اینکه به مبلغ کل تراکنش اضافه شود تا پرداخت کننده آن را بپردازد.

۲۱. ارسال هر پیامک جهت اطلاع رسانی ورود ، انجام تراکنش ، تسویه حساب و… که تعیین ارسال یا عدم ارسال آن با پذیرنده است ، دارای هزینه ۲۰ تومان به ازای هر پیامک است. بدیهی است درصورتی که پذیرنده ارسال پیامک را در درگاه پرداخت نکست پی غیرفعال کند ، هزینه‌ای از او کسر نخواهد شد.

۲۲. تسویه حساب به روش‌های پایا و ساتنا انجام میشود که زمان بندی و هزینه های احتمالی آن مطابق دستور العمل های بانک مرکزی تعیین میشود و نکست پی دخل و تصرفی در میزان این زمان و هزینه ها ندارد .

۲۳. ثبت نام در درگاه پرداخت نکست پی یا استفاده از هرکدام از خدمات این وب سایت ، به منزله مطالعه ، تایید و پذیرش کامل قوانین و مفاد مندرج در این صفحه است .

۲۴. پذیرنده علاوه بر موارد فوق ، با موارد مندرج در قوانین جرایم رایانه‌ای ، قانون تجارت الکترونیکی ، بخشنامه‌های وزارت صنعت ، معدن و تجارت و کلیه‌ی قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران موافق است و آن‌ها را می‌پذیرد.

۲۵. نکست پی در صورت مشاهده تخلف از پذیرنده ( تخلف از مواد مندرج در همین صفحه ) ، در صورتی که تخلف را سطح پایین بداند ، در مرتبه اول با تذکر شفاهی یا کتبی ، از پذیرنده درخواست میکند که موارد تخلف را حذف نماید . در دومین مرتبه ای که تخلف رخ دهد ، علاوه بر تذکر مجدد ، موجودی درگاه های کاربر را تا ۷ روز پس از رفع موارد تخلف تسویه نخواهد کرد ، در سومین مرتبه ای که تخلف تکرار شود ، علاوه بر مسدودی درگاه های پذیرنده ، گزارش به نهاد های قضایی و دادستانی کل کشور ارسال خواهد شد و تسویه حساب تا زمان صدور رای مراجع قضایی انجام نخواهد شد .

26. پذیرنده باید مجوز های شغلی و کسب و کاری مورد نیاز را از مراجع ذیربط داشته باشد .

27.پذیرنده باید دارای اقامتگاه قانونی با سند مالکیت یا اجاره نامه مدت دار و معتبر باشد .

28.پذیرنده باید به سن قانونی ( یعنی 18 سال کامل شمسی ) رسیده باشد .

29.پذیرنده اظهار میدارد که هیچگونه محدودیت یا ممنوعیتی در نظام بانکی کشور ندارد . همچنین ملزم به رعايت قوانين عمومی و تجارت الکترونيک جمهوری اسلامی ايران است .

30. بستر فعالیت پذیرنده مانند وب سایت یا اپلیکیشن یا ... باید دارای بخش های (( اطلاعات تماس با پذیرنده )) و (( قوانین و مقررات مربوط به فروش و سرویس دهی )) باشد و پرداخت کننده از حقوق خود به طور کامل مطلع گردد و همچنین در صورت نیاز به پشتیبانی قادر به تماس با پذیرنده باشد .

31. بستر فعالیت پذیرنده اعم از وب سایت / اپلیکیشن / ... باید امکانات لازم برای فروش اینترنتی را داشته باشد و آماده جهت فروش اینترنتی باشد . منظور از امكانات لازم براي فروشگاه اينترنتي ، كامل بودن فرايند فروش اينترنتي مي باشد كه شامل مشخصات كامل محصول، امكان اضافه كردن محصول به سبد خريد، انتخاب نحوه ارسال محصول و نهايتا انتخاب نحوه پرداخت مي باشد

32. پذیرنده باید موجودی کافی از کالا یا سرویس مورد ارائه را از قبل تامین کرده باشد . پذیرنده مجاز نیست پس از دریافت وجه ، اقدام به تامین محصول نماید و باید قبل از دریافت وجه اقدامات لازم جهت موجود کردن محصول را انجام داده باشد . در غیر اینصورت نکست پی تمامی وجوه را ضبط کرده و تنها درصورتی که پرداخت کننده اعلام نماید محصول خود را به طور کامل و دقیق تحویل گرفته است ، پس از گذشت 7 روز از اعلام پرداخت کننده ، وجه با فروشنده تسویه خواهد شد .

33. فعالیت فروشنده در بستر های فروش ( مانند وب سایت و شبکه های اجتماعی و ... ) باید به گونه ای باشد که مشتریان او و پرداخت کنندگان او ، قادر به تماس ، دریافت پشتیبانی و رهگیری سفارشات خود باشند .

34. پذیرنده متعهد می‌شود هیچگونه اطلاعات حساس دارنده کارت را از طریق سایت خود دریافت نکند.

35. پذیرنده متعهد می‌گردد، درصورت رخداد موارد امنیتی مانند هک شدن سایت پذیرنده، بلافاصله موارد را به شرکت اعلام نماید تا شرکت نسبت به غیرفعال‌سازی “کد پذیرندگی” مربوطه اقدام کند.

36. پذیرنده متعهد به تامین امنیت سایت خود است.

37. پذیرنده موظف است، نحوه، تاریخ و شرایط ارسال یا تحویل و شرایط عودت را به مشتری اطلاع دهد.

38. چنانچه دستورالعمل مصوبی از سوی وزارت بازرگانی در ارتباط با کالا یا خدمات ارائه شده توسط پذیرنده وجود داشته باشد، پذیرنده موظف است کالاها یا خدمات عرضه شده را بر اساس دستورالعمل ستاد قیمت‌گذاری کالاها در وزارت بازرگانی قیمت‌گذاری کند.

39. علاوه بر شیوه های برخورد با تخلف پذیرنده که در مواد این توافقنامه آمده است ، شاپرک بر اساس آیین نامه و مقررات خود ممکن است در صورت نقض هریک از موارد فوق ، پذیرنده را در لیست پذیرنده های پر خطر و لیست سیاه قرار دهد که در این صورت دریافت درگاه پرداخت از نکست پی ، یا سایر درگاه های عامل یا شرکت های دیگر ، برای پذیرنده به مدت مشخص یا نامحدود ( بنا به تشخیص شاپرک ) ممنوع شود .

40. درگاه پرداخت نکست پی ، به غیر از آنچه در ماده 15 این توافق نامه شرح داده شده است . هیچگونه اطلاعاتی از پذیرنده ( از جمله اطلاعات هویتی ، اطلاعات تراکنش ها و ... ) را در اختیار هیچ نهاد ، سازمان ، شرکت یا شخصی قرار نمیدهد . مگر بر اساس دستور کتبی قضایی از سوی دادگاه ها / دادسرا ها یا مراجع انتظامی.