راهنمای سریع درگاه پرداخت نکست پی

« راهنمای سریع و کامل درگاه پرداخت نکست پی »

۱- چگونه ثبت نام کنم و چه مدارکی نیاز است؟

برای ثبت نام در درگاه پرداخت نکست پی ، مراحل زیر را دنبال کنید :

۱- به صفحه ثبت نام وارد شوید : « صفحه ثبت نام »
۲- شماره موبایل خود را وارد کنید ، سپس یک کد تایید ۶ رقمی به شماره موبایل شما پیامک میشود
۳- کد پیامکی دریافت شده را به درستی وارد کنید
۴- سپس فرم ثبت نام به شما نمایش داده میشود که باید آنرا به دقت تکمیل کنید .
۵- با تکمیل فرم ، ثبت نام شما کامل میشود !
۶- تبریک ! نیاز به هیچگونه مدارک یا تایید دیگری نیست و هم اکنون شما به طور کامل به خدمات درگاه پرداخت نکست پی دسترسی دارید

در نکست پی ، هیچگونه مدارکی از شما اخذ نمیشود و تنها اطلاعات هویتی خود را باید در هنگام ثبت نام وارد کنید که به طور اتوماتیک و آنی صحت سنجی میشود ، کل فرآیند ثبت نام تا دریافت درگاه کمتر از ۵ دقیقه زمان میبرد .

۲- چگونه درگاه پرداخت بگیرم ؟ چقدر طول میکشد ؟

بعد از ثبت نام در درگاه پرداخت نکست پی ، در پنل مدیریت خود در نکست پی ، با دنبال کردن مراحل زیر میتوانید بطور (( آنی و سریع )) یک درگاه پرداخت جدید بسازید :

۱- ابتدا به پنل مدیریت خود در نکست پی وارد شوید
۲- از منوی سمت راست ، و یا از طریق دکمه (( دسترسی سریع )) در بالای پنل ، روی گزینه (( ایجاد درگاه جدید )) کلیک کنید .
۳- حالا یکی از ۳ گزینه موجود را انتخاب کنید :
الف – وب سرویس مستقیم  : اگر وب سایت یا اپلیکیشن دارید و میخواهید درگاه پرداخت نکست پی را به وب سایت یا اپلیکیشن خود متصل کنید ، این گزینه را انتخاب کنید .
ب – لینک پرداخت محصول : اگر میخواهید از طریق شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام و … محصولات خود را به فروش برسانید ، با این گزینه میتوانید برای هر کدام از محصولات خود ، یک لینک پرداخت مجزا ایجاد کنید .
ج – صفحه پرداخت شخصی : صفحه پرداخت شخصی مانند یک دستگاه (( پوز – POS )) مجازی ، برای شما عمل میکند . با این گزینه ، میتوانید یک صفحه اختصاصی برای خود یا کسب و کارتان ، بسازید و یک آدرس اختصاصی شبیه به YourName.ir.page داشته باشید و آنرا در اختیار دیگران قرار دهید تا هر مبلغ دلخواهی را بتوانند به شما پرداخت کنند .
۴- بعد از انتخاب یکی از ۳ گزینه مرحله قبل ، اطلاعات خواسته شده در فرم را کامل کنید .
۵- تبریک ! درگاه شما ساخته شد و از همین الان فعال است !

۳- کارمزد نکست پی چقدر است ؟

تمام هزینه هایی که در نکست پی ممکن است از شما اخذ شود در زیر آمده است :

۱- کارمزد تراکنش : هر تراکنش حداقل ۱ تومان و حداکثر ۸۰۰ تومان کارمزد دارد . در حقیقیت تراکنش هایی که مبلغ آنها کمتر از ۸۰ هزار تومان باشد ، یک درصد و تراکنش هایی که بیش از ۸۰ هزار تومان باشند ، شامل ۸۰۰ تومان کارمزد هستند که به انتخاب شما ، میتواند از (( شما )) کسر شود و یا از (( پرداخت کننده )) اخذ شود .
۲- کارمزد تسویه حساب : تسویه حساب ها در نکست پی به روش (( پایا و ساتنا )) انجام میشود و شامل کارمزد مصوب بانک مرکزی برای ساتنا و پایا است . هر تسویه حسابی که به حساب بانکی خود یا دیگران ، درخواست میکنید ، طبق تعرفه بانک مرکزی ، شامل مبلغ کارمزد جزیی ای بین ۲۰۰ تومان تا ۲۵۰۰ تومان برای تسویه حساب های کمتر از ۵۰ میلیون تومان ، و ۰.۰۲ درصد ( دو صدم درصد ) برای تسویه حساب های بیش از ۵۰ میلیون تومان است .
۳- هزینه اطلاع رسانی از طریق پیامک : اگر (( اطلاع رسانی تراکنش ها از طریق پیامک )) را برای درگاه پرداخت خود فعال کنید ، به ازای هر پیامک تراکنش موفق که دریافت میکنید مبلغ ۲۰ تومان از کیف پول پیامکی شما کسر میشود .

غیر از موارد فوق هیچگونه هزینه دیگری در نکست پی وجود ندارد و نکست پی همیشه به شما ضمانت میدهد که در بین تمامی پرداختیاریان مجاز و رسمی کشور ، کمتر هزینه و کارمزد را دارد . ضمنا کارمزد تراکنش ها ، میتواند بر اساس (( تعداد تراکنش های شما )) شامل تخفیف یا حتی (( صفر )) شود . اگر تعداد تراکنش های شما زیاد است ، به ما اطلاع دهید تا کارمزد شما را کاهش دهیم یا حتی صفر کنیم .

۴- تسویه حساب اتوماتیک

درگاه پرداخت نکست پی ، این امکان را به شما میدهد که وجوهی که از طریق درگاه پرداخت خود دریافت میکنید را (( هر روز )) در حساب بانکی خود ، دریافت کنید .

اگر میخواهید تسویه حساب اتوماتیک برای شما انجام شود ، شرایط زیر وجود دارد :

۱- در هنگام ایجاد درگاه ، باید گزینه (( تسویه حساب اتوماتیک )) را (( فعال )) کنید .
۲- شماره شبای حساب بانکی الزاماً و حتماً باید به نام همان شخصی باشد که در نکست پی ثبت نام کرده است . ( اگر میخواهید به حساب سایر افراد مبالغ را تسویه کنید ، باید از تسویه حساب ((غیر اتوماتیک)) استفاده کنید )
۳- هر شب راس ساعت ۲۱ ، تمامی موجودی درگاه پرداخت مورد نظر شما که تسویه حساب اتوماتیک آن فعال است ، صفر میشود و فردای آن روز ( اگر تعطیل رسمی نباشد ) بین ساعت ۱۱ الی ۱۶ به حساب بانکی شما واریز میشود .
۴- اگر موجودی درگاه مورد نظر که تسویه حساب اتوماتیک آن فعال است ، بیشتر از ۲۰۰۰ تومان نباشد ، تا زمانی که موجودی آن درگاه بیش از ۲۰۰۰ تومان نشود ، تسویه حساب نمیشود .

۵- تسویه حساب دستی ، واریز به حساب بانکی خود یا دیگران

شما میتوانید تمام یا قسمتی از موجودی خود را به حساب بانکی خود یا دیگران برداشت کنید . برای اینکار کافیست در پنل مدیریت خود ، روی گزینه (( برداشت وجه و تسهیم )) کلیک کنید و در مرحله بعد نوع تسویه ( به حساب خود / به حساب دیگران ) را انتخاب کنید و تسویه حساب خود را ثبت کنید .

اگر (( قبل از ساعت ۲۱ )) تسویه حساب را ثبت کنید ، فردای آن روز ( به شرط آنکه تعطیل رسمی نباشد ) ، بین ساعت ۱۱ الی ۱۶ ، مبلغ درخواستی ، به حساب بانکی مورد نظر واریز میشود .

۶- تسهیم : وب سرویس واریز موجودی به حساب بانکی خود و دیگران

یکی از امکانات نکست پی ، این است که شما میتوانید در وب سایت یا اپلیکیشن خود ، از وب سرویس (( تسهیم و تسویه )) درگاه پرداخت نکست پی استفاده کنید . با استفاده از این وب سروی می توانید ، با فراخوانی آن و ارسال پارامتر هایی مانند نام ، شماره شبا و مبلغ ، از طریق وب سرویس ، یک درخواست تسویه حساب به شبای بانکی مورد نظر ثبت کنید .

به طور مثال ، میتوانید در برنامه نویسی وب سایت خود ، تعیین کنید که در انتهای هر روز یا در شرایط مشخصی مثل انجام شدن یک تعداد تراکنش موفق ، وب سرویس تسویه و تسهیم فراخوانی شود و به طور مثال ۶۰% از مبالغ به حساب بانکی خودتان و ۳۰% از مبالغ به حساب بانکی شریک شما و ۱۰% از مبالغ به حساب بانکی دوست شما تسویه شود .

برای استفاده از این وب سرویس ، مستندات فنی را مطالعه کنید : مستندات فنی وب سرویس تسهیم و تسویه حساب

۷- نصب درگاه روی وب سایت یا اپلیکیشن – مستندات فنی – API Documents

اگر وب سایت شما از سیستم های مدیریت محتوا یا اسکریپت های معروف استفاده میکند ، میتوانید به سادگی (( افزونه نکست پی )) را از طریق بخش « پلاگین های درگاه پرداخت نکست پی » پیدا کنید ، سپس دانلود کنید و طبق راهنمای افزونه مورد نظر ، آن را نصب و فعال کنید . کل این فرآیند کمتر از چند دقیقه زمان نیاز دارد .

برای مثال اگر از (( ووکامرس و وردپرس )) استفاده میکنید ، در صفحه پلاگین های درگاه پرداخت نکست پی میتوانید وارد افزونه مربوطه شوید و آنرا دانلود کنید و با استفاده از راهنمای فارسی که در اختیار شما قرار داده ایم آنرا نصب و فعال کنید .

اگر افزونه مورد نظر شما در صفحه پلاگین های درگاه پرداخت نکست پی ، وجود ندارد ، میتوانید به پشتیبانی نکست پی اطلاع دهید تا در صورت امکان به طور رایگان ، پلاگین و افزونه مورد نظر شما را طی چند روز ، طراحی و برنامه نویسی کنیم و در اختیار شما قرار دهیم .

اگر خودتان برنامه نویس هستید ، میتوانید با کمک « مستندات و راهنمای فنی وب سرویس درگاه پرداخت نکست پی » ، اتصال به درگاه را در کد خود برنامه نویسی کنید . اگر در این موارد نیاز به کمک داشتید ، میتوانید از پشتیبانی نکست پی کمک بگیرید .

اگر برنامه نویس هستید در حین کد نویسی در اتصال به نکست پی خطا دریافت کردید ، با استفاده از (( لیست کد های خطا )) میتوانید نسبت به رفع ایراد کد خود اقدام کنید .

۸- تسویه حساب من انجام نشده است! علت چیست ؟

علت انجام نشدن تسویه حساب شما میتواند یکی از موارد زیر باشد :

۱- شماره شبای مورد نظر شما مربوط به (( بلو بانک )) است . این بانک امکان دریافت وجه از طریق پایا را فعلا ندارد .
۲- شماره شبای مورد نظر شما صحیح نیست یا مسدود است .
۳- تسویه حساب در روزهای تعطیل رسمی انجام نمیشود .
۴- اگر از تسویه حساب (( اتوماتیک )) استفاده میکنید ، شماره شبا الزاماً و حتماً باید به نام همان شخصی باشد که حساب کاربری نکست پی به نام اوست .
۵- تسویه حساب شما ممکن است به علت تخلف از قوانین ، تعلیق شده باشد .
۶- اطلاعات هویتی شما با استعلام ثبت احوال ، مغایرت دارد .
۷- از پلتفرم قدیمی نکست پی استفاده میکنید ، در پلتفرم قدیمی نکست پی ، تسویه حساب فعلا با تاخیر مواجه است و تنها راه حل این است که از پلتفرم جدید نکست پی استفاده کنید .

۹- چگونه نام کسب و کار من ، در صفحه پرداخت بانکی درج شود ؟

در هنگام ایجاد درگاه پرداخت ، گزینه ای با عنوان (( نام نمایشی )) یا (( نام کسب و کار )) مشاهده میکنید . هر نام فارسی صحیح و دلخواهی که وارد کنید در صفحه پرداخت بانک ، نمایش داده میشود . فعلا موقتاً امکان درج نام فارسی وجود دارد اما بزودی امکان درج (( لوگو )) و آدرس سایت شما هم اضاف میشود .

۱۰- علت اینکه تعدادی از تراکنش ها ناموفق هستند چیست ؟

تراکنش های ناموفق میتواند دلایلی مانند زیر داشته باشد :

۱- موجودی کارت شخص پرداخت کننده کافی نبوده است
۲- پرداخت کننده ، از خرید ، منصرف شده است
۳- بانک صادر کننده کارت پرداخت کننده ، در آن لحظه دچار اختلال بوده است .
۴- کارت پرداخت کننده در دریافت رمز دوم پویا ، دچار مشکلی است .
۵- اطلاعات کارت پرداخت کننده صحیح نبوده است
۶- پرداخت کننده ، صفحه پرداخت را بدون هیچ اقدامی بسته است .
۷- کارت بانکی پرداخت کننده مسدود است.
۸- شبکه اینترنت شخص پرداخت کننده در هنگام خرید دچار اختلال شده است .
۹- ارتباط وب سایت شما با سرور های نکست پی قطع شده است
۱۰- پرداخت کننده پس از ورود اطلاعات کارت و انجام خرید ، روی دکمه (( تکمیل فرآیند خرید )) و تایید آن کلیک نکرده است و صفحه را بسته است .

۱۱- چه فعالیت هایی اجازه استفاده از درگاه پرداخت را ندارند ؟

به طور کلی هر فعالیتی که طبق قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران (( غیر قانونی یا ممنوع )) باشد ، اجازه استفاده از درگاه پرداخت را نخواهد داشت . سایر فعالیت ها که مجاز باشد یا فعلا قانونی راجع به آنها وجود نداشته باشد، اجازه استفاده از درگاه پرداخت را دارند .
البته لازم به ذکر است که تعدادی از فعالیت های حساس ، نیاز به مجوز دارند مانند فروش دارو ، فروش پهپاد ، فروش فیلم، سریال و موزیک ، فروش آثار سمعی و بصری که صاحب آن ، شما نباشید ، فروش ارز فیزیکی یا حواله ارزهای رسمی مانند دلار ، یورو و …


 

مشترک اعلان نکست‌پی شوید